Jak chytře vybavit malý byt

Postel nebo gauč? Jak nalákat více světla do místnosti a skutečně sehrají domácí spotřebiče při vybavování menšího bPostel nebo gauč? Jak nalákat více světla do místnosti a skutečně sehrají domácí spotřebiče při vybavování menšího bytu takovou roli? Zařídit malý byt vkusně a šikovně je jednodušší než se může na první pohled zdát! Stačí mít na paměti několik základních pravidel. Pojďme se společně podívat, jaká to jsou.

NENÍ PROSTOR JAKO PROSTOR

Za zváženou určitě stojí vestavěné skříně v předsíni nebo využití místa kolem dveří či pod stropem. Vhodné je zaměřit se také na chytrý nábytek s úložným prostorem. V případě menšího bytu bude ideální postel taková, která má nejen úložný prostor, ale třeba i zabudovaný policový systém místo čela.

GAUČ JAKO POSTEL?

Co se spánku týče, obecně platí, že žádná sedací souprava vám dokonale postel nenahradí – rozkládat ji každý den není to pravé ořechové – na druhou stranu, pokud se pro ni kvůli prostoru rozhodnete, vždycky vsaďte na kvalitu.

Má-li váš byt vysoké stropy, pak mohou být skvělou možností i palandy. Nahoře získáte místo pro spaní a pod palandou třeba malý obývací koutek.

“MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE” NEMUSÍ PLATIT V KUCHYNI

Ačkoli je pravdou, že méně je mnohdy více, nemusí to platit v kuchyni. Policový systém místo horních dvířek působí vzdušně a zvětšuje opticky prostor, ale je vhodný pro vyznavače minimalismu. Pro skladování většího množství nádobí a potravin je lépe vybrat kuchyňskou linku s horními kuchyňskými skřínkami, klidně až do stropu. To znamená i 2 řady horních skřínek nad sebou. Tady budete muset zvážit, zda vám stačí pro vaření minimum věcí nebo vaříte často, hodně a rádi. Někam budete muset veškeré nádobí uložit. Co se týče jídelního prostoru, opět lze vybírat chytře. Stůl, který je možné podle potřeby rozložit, stohovací židle nebo kuchyňské bobky s úložným prostorem.

EFEKTIVNÍ SPOTŘEBIČE

Při vybavování malého bytu budete muset činit kompromisy. Ačkoli to zní jako nejsnadnější část, je tomu právě naopak. Zjistíte, že místo sedmi druhů povlečení vám bude stačit dvoje. Že o své zástupy bude muset přijít i bytový textil, šatník či botník a zbavit se je třeba i některých interiérových dekorací a kuchyňského náčiní.

Samostatná kapitola jsou potom pomocníci v domácnosti. Zjistíte, že mnohem lepší je mop s vysavačem v jednom a totéž platí o kuchyni. Kuchyňský robot, který zastane více funkcí, pro vás bude určitě schůdnějším nájemníkem kuchyňského prostoru než 5 různých spotřebičů.

VYCHYTÁVKY V PODOBĚ BAREV

Do malého prostoru se všehovšudy hodí světlé barvy – čím více světlých barev a světla, tím lépe. Můžeme ale světlu nějak pomoci? Samozřejmě! Vsaďte na skleněné dveře nebo skleněné přepážky a v neposlední řadě nezapomeňte, že celý prostor potom opticky zvětší chytré umístění zrcadla.