Čekáme miminko aneb Jak zařídit dětský pokoj

Většina prvorodiček začíná pokojík pro miminko zařizovat, jakmile dostane těhotenskou průkazku. Přitom právě nadšení doplněné nezkušeností způsobí, že prostor zařídí zbytečnostmi. Miminko totiž v první měsících potřebuje skutečně minimálně věcí, zato by měly být kvalitní a správně uspořádané. Co všechno je tedy třeba do pokoje pro miminko zakoupit?

Postýlka nebo kolébka? Nejlépe oboje.

Děti se v prvních měsících života velmi dobře cítí v menších prostorách, máte-li možnost, pořiďte jim spolu s postýlkou i kolébku, která sice bude sloužit jen pár měsíců, vaše miminko se v ní ale bude cítit příjemně a bezpečně.

Co se následně samotných postýlek týče – standardem jsou modely s posuvným roštem a stahovací bočnicí. K nim musíte pořídit také kvalitní matrace a lůžkoviny. Zpočátku možná oceníte speciální typy postýlek, které se dají bezpečnostními páskami připevnit k posteli rodičů.

Oblíbené jsou multifunkční produkty, tzv. rostoucí postýlky. Jejich součástí jsou šuplíky s přebalovacím pultem. Až dítě povyroste, dokoupíte větší matraci a postýlku demontujete na větší postel.

Kam umístit postýlku?

Většina maminek má po narození ratolesti klidně i několik měsíců miminko u sebe v ložnici. Přesto ho ale do postýlky v dětském pokoji začneme dříve nebo později ukládat. Často chybujeme právě při umístění postýlky v místnosti. Nikdy postýlku neumísťujeme pod okno, pod kterým by na miminko mohlo nepříjemně foukat. Prostor by měl být klidný, teplý a světlý. Pokud však z nějakého důvodu postýlku pod oknem musíte mít, nezapomeňte pořídit žaluzie, záclonu i závěsy.

Přebalovací pult

Stačí se jen rozhodnout, zda si pořídíte samostatný přebalovací pult, nebo zda si se spokojíte s provizoriem a proměníte v něj třeba komodu. Její výhodou je (podobně jako je tomu u multifunkčních postýlek s přebalovacím pultem), že jsou vybaveny šuplíky, takže budete mít při ruce pleny, zásypy a další užitečné potřeby. K dostání jsou speciální komody s přebalovacími pulty.

Pozitivem přebalovacích pultů je především to, že si můžete nastavit jejich výšku podle svých potřeb, příp. jsou mobilní (na kolečkách) nebo dokonce skládací. Některé z nich můžete pověsit na stěnu.

Potřebný komfort pro miminko zajistíte díky měkkým přebalovacím podložkám. K dostání jsou v různých rozměrech i dekorech a navíc jsou omyvatelné.

Nepřehánějte to s barvami

Někteří nastávající rodiče vyjadřují radost z příchodu nového člena divokými a pestrými barvami v dětském pokojíčku. To je ale chyba. Mnoho barev miminko rozptyluje, a proto se nemůžeme divit, že je neklidné nebo podrážděné. Volte neutrální a jemné barvy, které se dají kombinovat s výraznějšími doplňky.

Platí úměra: čím menší pokoj, tím světlejší stěny a nábytek. Pestré a originální mohou být doplňky, které lze snáze obměnit. Hravost do pokoje vnese dítě hračkami a vlastními výtvory.

Koberce ne

Místo koberce raději zvolte hrací podložku nebo pěnové čtverce. Ty je možné skládat jako puzzle a vytvářet jimi jakkoliv velkou hrací plochu. Nabízeny jsou s čísly, písmenky, zvířátky i jiným obrázky.

Hračky – sázka na jistotu

Novorozené miminko sice moc hraček ze začátku neocení, nicméně pomalu začne objevovat a zkoumat předměty kolem sebe jak rukama, tak i ústy. Měly by proto být bezpečné a nebarvené nebezpečnými látkami. Chybu neuděláte koupí dřevěných hraček, nebo pro novorozené miminko blikajícími hračkami se zvukovými efekty.

Tipy na závěr

  1. Matrace do dětské postýlky by měla být kvalitní a prodyšná, aby nezačala plesnivět.
  2. Odborníci doporučují vybavit postýlku monitorem dechu, který včas detekuje případnou zástavu dechu miminka. Takzvaný syndrom SIDS postihuje zejména nejmenší prcky do 6 měsíců věku, proto se monitory dechu staly nedílnou součástí téměř každé dětské postýlky či kolébky. Obzvlášť doporučované jsou u předčasně narozených miminek. Ovšem k tomu, aby fungovaly správně, je potřeba taky správná matrace. Její výška by neměla být víc než dvanáct centimetrů, někteří výrobci doporučují ještě o dva méně. V opačném případě by alarm nemusely spustit, nebo naopak, spouštěly by falešný poplach. Asi není potřeba zdůrazňovat, jak je jeden či druhý případ stresující.
  3. Když už jsme u matrací, pro dětské postýlky jsou určené speciální kousky, opatřené antialergickou vrstvou, s pratelným potahem. I tak je však vhodné pořídit chránič matrace. Obzvlášť u nejmenších miminek tuto vychytávku oceníte, navíc díky ní prodloužíte životnost matrace.
  4. Dalším oblíbeným detailem, kterým maminky rády vylepšují pokoj pro miminko je hrací kolotoč. Barevný, s hudbou, postavičkami, točící se. Je to bezpochyby krásný doplněk, který časem dítko hezky rozvíjí. Dejte však pozor, aby jeho drobné části umístěné přímo nad hlavičkou miminka držely pevně, nehrozilo jejich uvolnění a případné vdechnutí.