Soběstačné domy a minidomky – oblíbený ekologický trend

Minidomky a soběstačné domy jsou cestou, jak žít ekologicky. Mají ale i další značné výhody – nejenže je s nimi spojena svoboda, protože mnohé z nich jsou mobilní a nevážou vás tak pouze k jednomu místu, zároveň je ale jejich pořízení i jednodušší a život v nich levnější než v případě stavby klasického domu.

ZPÁTKY DO MINULOSTI

Soběstačný způsob života neznamená jen posadit si na střechu fotovoltaické panely, je totiž mnohem komplexnější. Vlastně jde o návrat k životu, který jsme opustili před nějakými osmdesáti roky, ale vaši praprarodiče vám o něm mohou vyprávět.

Zahrnuje nejen výrobu vlastní elektřiny, abychom si zachovali veškeré pohodlí. Součástí soběstačného způsobu života je i pěstování vlastní zeleniny, ovoce a chov zvířat na vejce, mléko či maso. Pochopitelně to neznamená, že až nikdy nenavštívíte obchod s potravinami, ale výrazně to omezíte.

OSTROVNÍ DOMY

Takové domy se nazývají ostrovní a vznikají nejen ve světě, ale i u nás. Jedná se o koncept, za nímž stojí mladí architekti a je založený na svobodě, nezávislosti a šetrném přístupu k přírodě. Ostrovní domy jsou proto nabité technologiemi a chytrými řešeními, které jim pomáhají efektivně nakládat s energiemi, vstupy i odpady. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně.

Není divu, že na zvyšující poptávku po tomto způsobu života reagují i developeři. Velkým aktuálním projektem je padesát až osmdesát ostrovních domů u Stříbrné Skalice, které bude stavět stavební společnost Wirtuuu.

VEJDEME SE TAM?

Dalším trendem je zmenšování obytné plochy bytů a domů. Souvisí to se stále zvyšujícími se náklady na energie a vytápění, ale i astronomickými cenami nemovitostí ve městech, na které už velká část lidí nedosáhne.

Takový koncept nabízí například tzv. tiny house, což jsou malé kompaktní domy, kde je promyšlený a dobře využitý každý centimetr. Další výhodou minidomků je i svoboda, jejich stavba většinou není zatížena přílišnou byrokracií, a proto je lze často postavit rychleji a dokonce svépomocí.

A v neposlední řadě i mobilita. Malé domky lze totiž většinou postavit i na kolečkách, fungují pak podobně jako například karavan, takže s nimi můžete vycestovat na různá místa, kde bydlíte stále ve svém vlastním domě.

MĚSTO NEBO VENKOV?

Stěhování z center měst na periferie či rovnou venkov je dalším příkladem, kde se potkala touha po ekologickém způsobu života se sociálními a finančními potřebami. Nahrává tomu i stále rozšířenější trend práce z domu, který šetří nejen náklady zaměstnavatele na provoz kanceláří, ale i zaměstnanců na provoz automobilu či MHD, které vynakládají na cestu do práce. A samozřejmě se tak uleví i přetíženým komunikacím.